کدخبر:1430/13980906

6 آذر 1398

با حضور استادان، دانشجويان و محققان:
آغاز نهمین کنفرانس ملی خلأ ایران به میزبانی دانشگاه صنعتي اصفهان
نهمین کنفرانس ملی خلأ ایران، صبح امروز با حضور استادان، محققان، كارشناسان و دانشجويان تحصيلات تكميلي از دانشگاه هاي سراسر كشور، در تالار شهيد فتوحي دانشگاه صنعتی اصفهان آغاز به كار كرد.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه صنعتي اصفهان در اين مراسم با بيان اين كه فناوري خلأ یکي از حوزه هاي تخصصی و بین رشته‌ای فیزیک محسوب مي شود، به فعالیت‌های شاخص دانشکده فیزیک در اين زمينه اشاره كرد وگفت: اميدواريم با همکاری انجمن علمی خلأ ايران و دانشگاه‌ها،  شاهد برگزاری کنفرانس بین‌المللی خلأ در ايران باشيم.

دکتر بهروز ارباب شیرانی با تأكيد بر توانمندی‌ و ظرفیت‌ مناسب دانشکده فیزیک و دیگر دانشکده‌های مرتبط فناوري خلأ در دانشگاه صنعتی اصفهان، افزود: با عضويت اين دانشگاه در مرکز پژوهش های هسته ای اروپا (CERN) اعضاي هيئت علمي و دانشجويان مي توانند همکاری‌های مناسبی در پروژه‌های علمی بین‌المللي داشته باشند و به خوبي از اين فرصت استفاده نمايند.

وي با تأکید بر اجرای برنامه تحول دانشگاه صنعتی اصفهان، گفت: موضوع مرجعیت علمی، بین‌المللی‌شدن و ارتقای تعاملات بین‌المللی از اهداف بلند دانشگاه در این طرح محسوب مي شود.

دبیر اجرایی نهمین کنفرانس ملی خلأ ایران نيز هدف از برگزاري اين كنفرانس را تبادل علمي دانشمندان و متخصصان حوزه خلأ و شناساندن ظرفیت‌های دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان یک پایگاه علمی در اين فناوری عنوان كرد و گفت: با برگزاري اين كنفرانس به دنبال ترویج فناوری خلأ و كمك به پیشرفت‌ آن در کشور هستيم.

دکتر مهدی رنجبر با بيان اين كه فناوری‌ خلأ جزو علوم هاي تك محسوب می‌شود، افزود: کشورهای پیشرفته با اهرم تحريم، اجازه دسترسی به فناوری روز در اين زمينه را به ما نمی‌دهند؛ بنابراين ضروری است که دانشگاه‌ها و مراکز صنعتی کشور با تقويت خود با اين علم آشنایی بیشتری پیدا كرده و رو به جلو حركت نمايند.

عضو هیئت علمی دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی اصفهان، پیشرفت‌های رخ داده در علم وفناوری را مرهون زیرساخت فناوری خلأ دانست و گفت: پيشرفت در صنایع پزشکی، دفاعي، خودروسازی، هسته‌ای و ديگر زمینه‌های علمي بدون دسترسی به فناوری‌های روز خلأ امکان پذیر نخواهد بود.

وي با اشاره به حضور 120 مهمان از دانشگاه هاي صنعتی اصفهان، صنعتی شریف، تهران، اصفهان، شیراز، فردوسی مشهد، تبريز، اروميه، شهرک‌های علمی تحقیقاتی، صنایع فولاد، صایران و شرکت‌های وابسته به انرژی هسته‌ای در اين کنفرانس، افزود: در نهمین کنفرانس ملی خلأ، 32 مقاله به صورت شفاهي و 31 مقاله نيز در قالب پوستر ارايه مي شود و شركت كنندگان در كنفرانس از سه سخنرانی کلیدی، کارگاه تخصصي و همچنين نمایشگاه تخصصی بهره مند خواهند شد.

رنجبر، ساخت مواد در ابعاد کوچک تحت خلأ، کاربردهای خلأ در سامانه های شبیه ساز فضا، کاربردهای خلأ در فناوری سلول های خورشیدی، کریستالیزاسیون و انجماد جهت دار تحت خلأ و فرایندهای لایه نشانی تحت خلأ (MBE , PLD , PVD , CVD)، را از جمله محورهای اصلی این کنفرانس عنوان كرد و گفت: ادوات، تجهیزات و سامانه های مرتبط با فناوری خلأ، ساخت ادوات و قطعات میکرو/ نانو الکترونیک و سایر موضوعات مرتبط با علوم و فناوری خلأ، از ديگر محورهای این رویداد علمی است.

رئيس انجمن خلأ ايران نيز در اين مراسم، گسترش و ارتقای علمی در حوزه های علوم، فناوری خلأ و سیستم های مربوط به آن و توسعه کمی و کیفی نیروهای متخصص و بهبود بخشیدن به امور آموزشی و پژوهشی، صنعتی در زمینه های مرتبط با علوم و فناوری خلأ را از مهمترين اهداف فعاليت اين انجمن برشمرد و به مرور فعالیت های انجام شده در اين زمينه پرداخت.

گفتني است: نهمین کنفرانس ملی خلأ ایران، با همكاري دانشگاه صنعتي اصفهان و انجمن خلأ ایران، صبح امروز در تالار شهيد فتوحي اين دانشگاه آغاز به كار كرد و تا عصر فردا ادامه خواهد داشت.

Filtered HTML

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
CAPTCHA
برای اطمینان از اینکه شما یک فرد حقیقی هستید و از ورود اسپمرهای خودکار جلوگیری شود.
جای خالی را پر کنید.